Otomobil Lastiğinin Özellikleri

Otomobil Lastiğinin Özellikleri

Otomobil lastiğinin özellikleri mutlaka sürücülerin bilmesi gereken bir konudur. Lastikler tüm motorlu taşıtlar için en önemli aksamlardan biridir. Yol tutuş güvenliği, konfor ve tasarruf açısından büyük önem taşırlar. Lastik; şişebilen, jant kısmını saran kauç uktan yapılmış malzemeye verilen isimdir. Araç lastiğini ilk yapan bugün hala günümüzde satılan ve büyük firmalardan biri olan dunlop marka lastiklerin ad babası olan J:B Dumlop'dur. Kauçuktan yapılan ilk lastiği ise Goodyear isimli lastik markası yapmıştır.

Lastiğin Görevleri Nedir?

Lastiğin görevlerine geçmeden önce günümüzde lastik sanayinde hala yüksek bütçeli araştırmalar ve geliştirmeler yapılmaktadır. Bugün neredeyse uçak hızına yetişecek otomobil üreticilerine özel olarak yol tutuşu, fren tutuşu gibi üst düzey sağlamlık açısından lastikler üretilmekte her geçen zaman daha iyisi ortaya çıkmaktadır. Yenimahalle oto ekspertiz lastik kontrolleri kapılarak sizlere gereken bilgiler sunulmaktadır. Lastiklerin görevleri;

  • Otomobilin ana ağırlığını ve yükünü taşımak
  • Motor vasıtası ile gönderilen döndürme aracını yola aktararak çekiş kuvvetini oluşturmak
  • Yolda oluşan darbeleri önleyerek konforlu bir sürüş sunmak
  • Yavaşlamaya başlanıldığında fren gücünü, viraj dönüşlerinde tutuş özelliğini sağlamak
  • Zeminlerden meydana gelen bozukluklarından dolayı konfor sağlamak
  • Farklı yollarda farklı tür lastiklerle güvenli sürüş sağlamak

Lastik kontrolleri Yenimahalle oto ekspertiz hizmeti dahilinde gerçekleşmektedir. Sizlerde oto ekspertiz hizmeti alırken lastik kontrollerini asla ihmal edilmesine müsaade etmeyiniz.

Lastik Parçaları Nelerdir?

Lastiklerin parçalarını sürücülerin bilmesi her hangi bir sorunda daha kısa sürede müdahale edilmesini sağlar.  Farklı parçalardan oluşan lastiğin bölümlerini tek tek inceleyeceğiz.

Sırt: Lastiğin yol ile temasını sağlayan en dış bölümdür. Üzerindeki desenler kullanım amacını gösterir. Desenlerdeki oluklar yağmur suyunun tahliye edilmesinde de yardımcı olmaktadır.

Omuz: Sırt ve yanağın birleşmesinden oluşan kauçuk kısımdır.

Yanak: Direksiyon kontrol unu sağlar. Lastiğin en esnek bölümüdür. Üzerinde lastiğe ait bilgiler bulunur.

Topuk: Janta teması sağlayan ve sıkıcı tutunmasını sağlayan bölümdür.

Damak Teli: Jantın etrafını tutan uzamayan çelik tellerden oluşan bölümdür.

Ceyfir: Jant üzerinde gerekli olan esnekliği sağlar.

Astar: Lastiğin iç bölümünde ince kauçuktan yapılmış hava sızdırmazlığı sağlayan bölümdür. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller.

Bu özellikler ile birlikte araç sahiplerinin lastik hakkında bilmesi gereken bilgiler sunulmuştur. Yenimahalle oto ekspertiz merkezinde lastik kontrolleri yapılarak gereken bilgiler müşteriye sunulmaktadır.

 

En Son Blog Yazılarımız

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

OTO EKSPERTİZDE ARACA YAPILAN BAZI ALT KONTROLLER

Oto ekspertiz işlemi yaptırmak için getirilen araçlar son teknoloji ürünü olan cihazlarla yukarı doğru kaldırılarak bazı alt kontroller yapılır. Bu kontrollerin yapılması aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için önemlidir.

Daha Fazlası
OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

OTO EKSPERTİZ DE ROT BAŞI VE ROTİL KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Oto Ekspertiz işlemi için, aracınızı götürdüğünüz zaman aracınızı tekerleklerinden havaya kaldırılarak çeşitli kontroller yapılır. Bu kontrollere ilk olarak rot başı ve rotillerin kontrolleriyle başlanır.

Daha Fazlası
Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Sürücü Belgeleri Nelerdir?

Karayollarında sürülecek araçlar için çeşitli sürücü belgeleri istenmektedir. A1 sürücü belgesi (Motorlu Bisiklet) A2 sürücü belgesi (Motosiklet) B sınıfı sürücü belgesi (araba, minibüs veya kamyonet) ...

Daha Fazlası

Randevu Alın

Oto Ekspertiz
Ankara Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Ankara
Computest
Ankara Computest
Computest Ankara
Oto Test
Ankara Oto Test
Oto Test Ankara
Çankaya Oto Ekspertiz
Çayyolu Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz Çayyolu
Oto Ekspertiz Fiyatları
Oto Ekspertiz Aşti